Psychiatra prof.Philip Ney powiedział: "Z moich klinicznych i badawczych obserwacji, wywnioskowałem, że przerwanie ciąży jest najgłębiej krzywdzącą traumą, która nie powinna wydarzyć się żadnemu człowiekowi."
Autor:
Psycholog
The University of Hull
Social Policy and Professional Studies
W mojej pracy spotykam się z bólem i smutkiem. Przychodzą do mnie ludzie pełni bólu i żalu. Przekraczają próg moich drzwi z nadzieją, że im pomogę. W większości przypadków pomagam im w zaakceptowaniu ich cierpienia. Nie mogę jednak przejąć ich bólu. Jest to konieczna ochrona przed wypaleniem zawodowym. Ale czasami i ta bariera upada, pozostawiając mnie dotkniętym cierpieniem innych.
Trzy letnie dziecko, które bawiło się radośnie po raz ostatni w swoim życiu wtyczką elektryczną; rodzice, którzy patrzyli jak choroba mózgu zabiera ich córeczkę, kawałek po kawałku. Najpierw jej żywiołowy charakter, później wzrok, a na końcu życie. Dziecko potrącone przez kierowcę, który uciekł z miejsca wypadku, a które umarło znacznie później, po tym jak jego rodzice zaczynali mieć nadzieję.
Jest jeszcze jeden rodzaj tragedii, który pokonuje bariery mojej obojętności. To także ból utraty, jednakże mało kto współczuje tym, którzy przez niego przechodzą.
Uczucia i ból kobiety o imieniu Cara rzuciły cień na życie jej całej rodziny, nawet wtedy kiedy urodziła dzieci.
"Zaczęłam czuć pewną dezorientację, znalezienie jej źródła kosztowało mnie wiele wysiłku. Skończyłam na tłumionej w alkoholu żałobie po dziecku które zamordowałam.”
Ten artykuł nie jest poświęcony rozważaniu za i przeciw aborcji. Jest on poświęcony ofiarom aborcji. Większość z nas na wzmiankę o ofiarach aborcji, ma na myśli tylko dzieci, którym nie dane było się narodzić. Tak naprawdę pogląd ten jest bardzo wąski - ofiarami mogą być także: matka, ojciec, przyszli dziadkowie, a czasami nawet bracia i siostry. Cara była ofiarą- młodą, naiwną, wystraszoną i bez żadnego wsparcia. Dlatego też poddała się procesowi, który rozwiązał jej problemy, ale tylko na krótki czas, który to proces pozostawił ją z poczuciem winy na całe życie.
Członkini Brytyjskich Ofiar Aborcji (British Victims of Abortion), Grace Kircham pisze o matkach nienarodzonych dzieci: „Muszą one wmówić sobie, iż podejmują krok właściwy zarówno dla nich jak i dla ich dziecka. Wiele kobiet przechodzi później przez etap samozniszczenia. Myślą: jak mogę być warta czegokolwiek jeśli zabiłam własne dziecko?”
Jeśli te uczucia nagromadzą się, może to prowadzić do nowych problemów i załamania nerwowego. Na szczęście coraz częściej wzrasta świadomość, iż są one ofiarami efektów aborcji. Cierpienie to nazywamy syndromem poaborcyjnym (PAS).
Syndrom ten został dokładnie zdefiniowany przez dwóch amerykańskich naukowców, Ann Speckland i Vincent Rue. Pomimo niedowierzań lekarzy znalazł on swoją drogę do podręczników diagnoz chorób psychicznych.
Vincent Rue mówi o aborcji, która powoduje natychmiastową pustkę, charakteryzującą się sprzecznymi uczuciami, próżnią oraz chaosem. Razem z dzieckiem umiera także część rodzica- mężczyzny lub kobiety, bogatego lub też i nie, niepełnoletniego lub dorosłego. Aborcja nie jest tylko zakończeniem ciąży. Jest to pewnego rodzaju amputacja osobista i wewnątrzzwiązkowa. Rodzice pozostaną zawsze rodzicami, nawet umarłego dziecka.
Może dlatego Cara powiedziała mi, że zawsze i wszędzie będzie nosić w sobie to nienarodzone dziecko, nawet wtedy kiedy na świecie pojawiła się dwójka jej dzieci. Każda pogodna sytuacja rodzinna połączona jest ze smutkiem. Cara mówi: „ W każde Święta Bożego Narodzenia, w każde przyjęcie urodzinowe, które obchodzimy wspólnie, czuję, że kogoś brakuje, kogoś kto powinien tu być."
Syndrom poaborcyjny (PAS) nie jest trudny do zauważenia, kiedy kobieta zaczyna mówić o swoich odczuciach. Dlatego występuje podwójna tragedia w momencie przypominania sobie aborcji. Tragedią nie jest to, iż matka sama musiała przejść przez ten proces, ale także iż nie miała ona fachowej pomocy, którą odkryć mogła jedynie przez przypadek. Pewnie dlatego sytuacja Cary tak bardzo mnie zasmuciła. Miała ona bowiem wszystkie typowe objawy, tak łatwo dostrzegalne.
Na początku, Cara doświadczała dezorientacji, zagubienia, które jest bardzo częstym objawem nawet w miesiące po przebytej aborcji. Krok po kroku zaczynała ona przeżywać na nowo swoje doświadczenie, jej myśli, a nawet i czasami sny powracały do aborcji. Zauważyła że unikała wszelkich programów, artykułów i konwersacji na ten temat. Nie mogła sobie z tym poradzić. Data aborcji, a także prawdopodobna data urodzin dziecka, były trudnymi do przejścia dniami. Wciąż są, nawet w 15 lat po.
Za każdym razem kiedy te uczucia budziły się w niej, Cara próbowała im zaprzeczyć. Przeszła długą drogę wmawiania sobie, że uczucia te nie mają nic wspólnego z aborcją, ale z faktem opuszczenia jej przez ojca dziecka. Razem z zaprzeczeniem w jej życie wkroczyła izolacja od przyjaciół i zwykłych spotkań towarzyskich. Zauważyła, że uczyniła się samotnikiem, a jej życie towarzyskie jest udawane.
Rue szacuje iż w samej Ameryce około 10 milionów kobiet doświadczyło aborcji w ciągu ostatnich 15 lat. Badania przeprowadzone przez niego ukazują, iż od 2 do 6 milionów z nich cierpi, bądź ten jest w zagrożeniu syndromu poaborcyjnego (PAS). Ryzyko to zwiększa się z każdym innym traumatycznym zdarzeniem, które może się wydarzyć po aborcji. Ważnym faktorem dla młodych dziewcząt jest też ilość i jakość pomocy jaką otrzymają.
Ofiary syndromu poaborcyjnego potrzebują wsparcia, a często także leczenia. Nie jest to jedynie akceptacja własnego nienarodzonego dziecka, jest to także uświadomienie sobie własnego udziału w tej stracie, a także winy, która się z tym wiąże. Dla Cary własne mniemanie o sobie musiało być na nowo odbudowane, a także cały wachlarz uczuć i emocji musiał być uporządkowany.
Z mojego własnego doświadczenia wynika, iż na świecie żyją miliony kobiet, które czują się podobnie jak Cara. Trzeba im powiedzieć że nie są same z ich cierpieniem. Prowadzenie je przez cały okres uzdrowienia jest wielkim wyzwaniem dla profesjonalistów, a także społeczeństwa. Aborcja – czy sprawiedliwa czy nie zawsze jest dostępna. Upewnijmy się, że jej ofiary mogą otrzymać pomoc.
Artykuł opublikowany za pozwoleniem organizacji British Victims of Abortion and BVA Foundation, tłumaczyła Caroline.
12 komentarzy:
Trafiłam tu, poszukując materiałów pomocniczych do felietonu na temat sprawy 14 letniej Agaty (i jej dziecka, które sukcesywnie pomija się w sprawie). Gratuluję tego blogu. Podłączam linka na moim i pozdrawiam.
Mam pytanie dotyczące skali aborcji. Środowiska proaborcyjne bardzo często podają zawyżone liczby zabiegów przerwania ciąży - chcą wmówić wszystkim, że zabieg ten jest czymś normalnym, czymś na porządku dziennym. W Polsce liczba aborcji wynosi rzekomo 300 tysięcy rocznie, tymczasem ostatnie dane z 1995 roku (kiedy aborcja była w Polsce zupełnie legalna) mówią o 3 tysiącach takich zabiegów. Proszę o komentarz w tej sprawie.
Uważam, że poczucie winy po zabiciu własnego dziecka jest czymś normalnym i dowodzi prawidłowej oceny swojego własnego postępowania. Źle jest wtedy, gdy tego poczucia winy i żalu brakuje - to rodzaj znieczulicy, charakteropatii czy też socjopatii podobnej do tej, którą przejawiają mordercy ludzi urodzonych. Skala tego zaburzenia w przypadku aborcji jest jeszcze większa, bo dotyczy mordowania własnych dzieci! Aborcji nie można tłumaczyć trudną sytuacją_ - mordercy ludzi urodzonych też pewnie mają jakieś powody, by mordować.
Nie macie pojecia jak to jest......kiedy kobieta mysli,ze tak bedzie lepiej dla wszystkich, a pozniej zostaje zupełnie sama. Nikt nie powinien oceniac takiego postepowania.
Kingo, mamy prawo oceniać postępowanie. Nie mamy prawa jednak oceniać człowieka.
Nigdy nie dowiem się co czujesz, mogę tylko próbować wczuć się w Ciebie. Tak samo jak Ty nie zrozumiesz do końca co czuję ja - która asystowałam przy aborcji.
Być może czujemy podobnie...
Pozdrawiam serdecznie !
Oczywiście najłatwiej pisać blogi o aborcji, zamiast poprawić sytuację młodych przyszłych matek, prowadzić realnie nauczanie o życiu, a nie pieprzenie księdza o kalendarzykach na religii, czy w końcu zabraniać prezerwatyw a później kogoś potępiać bo nie wie co zrobić "z problemem" - bo dla młodej dziewczyny to jest problem. Który można wspólnie rozwiązać - zaproponować adopcję albo pomoc w życiu - ale przecież wasz kościół zabrania współżycia przed ślubem, więc lepiej od razu skreślcie wszystkich, bo nie są was warci, i gadki o wybaczeniu nie mają odzwierciedlenia w realiach...
@scania81
Jak myślisz, dlaczego Kościół (właściwie nie Kościół, a Bóg) dozwala współzycie tylko w małżeństwie? Bo traktuje serio: ludzi, seks, dzieci i rodzinę. To jest za poważna sprawa, by ją "rozwiązywać" za pomocą prezerwatywy. Nawiasem mówiąc, jak Ci się wydaje, na ile jest skuteczna prezerwatywa? Mam znajomych z dzieckiem "z gumki"... Kalendarzyk po prostu wymaga czasowej wstrzemięźliwości, znasz jakieś dziecko poczęte bez stosunku? (Za wyjątkiem Dzieciątka)... Zakaz ślubu przedmałżeńskiego chroni, a nie szykanuje ludzi. No i... przepraszam Cię, czy Kościół nie organizuje pomocy dla kobiet w potrzebie? Nie słyszałam o feministkach urządzających "okna życia", zajmujących się porzuconymi dziećmi, organizujących punkty zaufania, gdzie ciężarne kobiety w ciężkiej sytuacji mogą się zwrócić po wsparcie. Zabójstwo dziecka jest koszmarem. Przecież nawet dla myśliwego samica w ciąży to tabu, a mówimy dopiero o zwierzętach... Mniej emocji, więcej rozumu...
Po pierwsze to z dywagacji o aborcji i wszelkich innych ogólnospołecznych sprawach powinno usunąć się temat boga. Wiara jest czymś indywidualnym i nie powinno się w jej kategoriach oceniać ogólności występujących zdarzeń - chyba, że w dyskusjach de facto teologicznych.
Po drugie występowanie "syndromu poaborcyjnego" nie jest nawet wpisane do istotnych spisów chorób psychicznych.
Po trzecie tekst jest napisany w żałośnie manipulacyjny i odnoszący się do emocji sposób. Jego wartość merytoryczna jest niska.
Polecam rozmowę z dr Simonem:
http://www.nest-terapia.eu/?Artyku%B3y:Konsekwencje_-_rozmowa_z_Witoldem_Simonem
warto zobaczyć, to tylko 5 minutowy film...
"Aaron"http://www.youtube.com/watch?v=Q0XjX-y8NoI&sns=fb
Powstała bardzo ważna inicjatywa obrony ludzkiego życia w UE. Użyto przepisów UE, aby zablokować mordowanie nienarodzonych dzieci.
Oryginalna wersja angielska: http://www.oneofus.eu/initiative-explanation/
Formularz do głosowania: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/ECI-2012-000005/public/signup.do
Formularz głosowania jest prosty do wypełnienia.
Proszę o przekazanie tej wiadomości wszystkim osobom, którym zależy na ratowaniu bezbronnych nienarodzonych dzieci, tym bardziej, że można podjąć bardzo konkretne działanie. Pozdrawiam.
nie rozumiem.. jest pewna grupa "społeczna" pomijana, o której się nie wspomina w ogóle.. nie tylko kobiety po aborcji cierpią, czy ich partnerzy/ mężowie, nie tylko dzieci są abortowane. Dlaczego nikt nie mówi o syndromie poaborcyjnym u dzieci (żyjąych) kobiet które dokonały aborcji??? Jedna aborcja niszczy życie nie tylko matki czy ojca, ale przede wszystkim dzieci, które potem wychowują się wśród takich poranionych ludzi.. Wiem co mówię, z własnego doświadczenia, żyć w rodzinie w której były aborcje nie jest łatwe, nie jest różowe, zastanówcie się.. żyjemy w chorym społeczeństwie.
Dzieci matek po aborcji są cieniem dzieci abortowanych.. i to te powinno się dopuścić do głosu.
Prześlij komentarz