wtorek, 7 lutego 2012

Konsekwencje aborcji - rozmowa z dr Witoldem Simonem

Zachęcam do przeczytania wywiadu z dr Witoldem Simonem, psychiatrą, który od wielu lat zajmuje się terapią osób dotkniętych aborcją. Odpowiada on m.in. na pytania dotyczące syndromu poaborcyjnego, czy jest mitem, czy dotyczy tylko kobiet, a może są osoby, których nie dotyka wcale?
Poniżej fragment wywiadu wraz z linkiem do pełnej treści wywiadu:

Konsekwencje - rozmowa z Witoldem Simonem


Jednym z ważniejszych argumentów przeciwników aborcji jest syndrom poaborcyjny. Co go charakteryzuje?

Uczciwie trzeba zacząć od tego, że syndrom poaborcyjny nie istnieje w żadnym wykazie chorób. Wprawdzie w amerykańskim spisie DSN4 do 1987 roku aborcja była wymieniana jako jeden z czynników prowadzących do zespołu stresu pourazowego, ale obecnie - prawdopodobnie na skutek działań politycznych, logistycznych i wpływów firm ubezpieczeniowych - nie jest.

Szkoda tracić czas na dowodzenie, czy istnieje zespół poaborcyjny czy nie. To byłaby walka o termin, a istotne jest, że mamy do czynienia z konsekwencjami aborcji i doświadczają ich nie tylko kobiety. Jeżeli spojrzeć na rodzinę jako na grupę osób, które żyją ze sobą w układach emocjonalno-duchowo-fizyczno-finansowych, to można założyć, że to, co ma związek z jedną osobą, ma wpływ na pozostałe. Podobnie jest z aborcją: doświadczenia, które są udziałem kobiety, mają wpływ na jej partnerów i na żyjące dzieci.

Konsekwencje natury psychologicznej czy psychosomatycznej może również ponosić personel medyczny, który bierze udział w takich zabiegach. Podczas wykładu w Instytucie Psychiatrii nie mówiłem o zespole poaborcyjnym, tylko o poszczególnych konsekwencjach. Ludzie zauważają, np. lękowe postrzeganie świata u dzieci jako skutek aborcji w rodzinie, ale gdybym dokładał do tego pieczątkę: zespół poaborcyjny, to zaraz bym usłyszał: tego nie ma w żadnym spisie chorób, o czym my tu mówimy.


Tutaj pełny tekst wywiadu


3 komentarze:

monika pisze...

http://delurski.pl/40-dni-dla-zycia/

Monika pisze...

Wszystko ma jakiś wpływ na ludzi. Wg tej samej zasady należałoby zabronić porodów, w końcu mogą spowodować depresję poporodową, która też jest przykra.

Agnieszka Przybylska pisze...

Zrównanie porodu z aborcją przez Szanowną Silkę to może i zgrabna, retoryczna sztuczka, ale z biologiczną prawdą nie ma to nic wspólnego:Poród to naturalny finał naturalnego procesu jakim jest ciąża i wydostanie się poza zbyt już ciasne ciało mamy dzieciaczka.
Aborcja to gwałtowne, wymuszone przerwanie
i procesu przebiegającego w organizmie mamy i w ciałku dziecka, i unicestwienie małego człowieczka...
Oby - nigdy więcej...

Rozgrzeszenie z aborcji - materiał TVN

 Dziś polecam materiał zrealizowany w roku 2015 przez Dzień Dobry TVN na temat tego jak poradzić sobie z traumą po aborcji. Podjęcie decyzji...