środa, 2 marca 2011

Czy jest alternatywa dla terminacji ciąży ?

W Polsce istnieje prawo, które dopuszcza przerwanie ciąży w przypadku gdy dziecko nie rozwija się prawidłowo, bądź jest chore. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w rozwoju dziecka przed narodzeniem, stwierdzonych na podstawie obrazu USG oraz wyników innych badań prenatalnych rodzice są przez lekarzy najczęściej namawiani do przerwania ciąży, zwanego w tym wypadku terminacją. Procedura przeprowadzana jest zazwyczaj po 20 tygodniu ciąży.

Wielu rodziców nie ma pojęcia, że istnieje alternatywa. Jest miejsce w Polsce, gdzie ich dziecko może być otoczone opieką paliatywną, a oni sami - specjalistyczną opieką psychologiczną. Tym miejscem jest Warszawskie Hospicjum dla Dzieci przy ul.Agatowej 10, które prowadzone jest przez małżeństwo dwojga lekarzy- państwa Dangel.

Członek Rady Fundacji WHD, pan dr hab. n. med. Tomasz Dangel jest specjalistą w zakresie anestezjologii, pani dr hab.n.med. Joanna Szymkiewicz - Dangel jest specjalistą w zakresie pediatrii i kardiologii.
Pani Joanna jest również kierownikiem naukowym Poradni USG przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (WHD). Poradnia ta powstała w celu zapewnienia specjalistycznej opieki ambulatoryjnej dla kobiet ciężarnych i ich dzieci zarówno przed, jak i po porodzie.


Od roku 2009, poradnia jest referencyjnym ośrodkiem kardiologii prenatalnej typu C. Konsultowane są kobiety ciężarne z całej Polski, jak również z Europy, u których lekarze wykonujący badania USG płodów podejrzewają nieprawidłową budowę serca lub innych narządów, jak również te, u których jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca.


Strona Poradni USG przy WHD (USG 4D, badania prenatalne, doppler)

Strona Warszawskiego Hospicjum Domowego

Strona Poradni Perinatologii i Kardiologii Perinatalnej w Szpitalu im.ks.A.Mazowieckiej przy ul.Karowej w Warszawie

Hospicja w Polsce


Zachęcam do przekazania 1% podatku dla Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, który świadczy opiekę nad dziećmi w stanie terminalnym.



Zobacz też: Linki do dwóch artykułów na temat opieki paliatywnej w perinatologii, które prawdopodobnie będą pomocne dla rodziców rozważających terminację ciąży z powodu podejrzenia ciężkiego schorzenia u dziecka oraz dla pracowników ochrony zdrowia.

Opieka paliatywna w perinatologii, T.Dangel, J.Szymkiewicz-Dangel


Opieka paliatywna w perinatologii jako alternatywa dla eugenicznej aborcji, Sylvie de Kermadec



2 komentarze:

Ra pisze...

To jaką kobieta podejmie decyzje po badaniach prenatalnych zależy tylko od niej i nikt nie ma prawda kwestionować jej decyzji, to jej ciało i jej życie. Problem w tym, że lekarze nadal mają problemy z wykonaniem badań prenatalnych do których każda ciężarna ma prawo.

Anonimowy pisze...

ad: Ra
nie jej ciało a ciało jej dziecka i nie jej życie a życie jej dziecka. Mówimy tutaj o dwóch organizmach związanych jedynie czynnościowo. Odsyłam do podręcznika biologii, poziom gimnazjum mniej więcej.

Rozgrzeszenie z aborcji - materiał TVN

 Dziś polecam materiał zrealizowany w roku 2015 przez Dzień Dobry TVN na temat tego jak poradzić sobie z traumą po aborcji. Podjęcie decyzji...